Як зрозуміти прислів`я

Прислів`я - це елемент фольклору, усної народної творчості. Вони передають вікову мудрість і являють собою коротку притчу, яка може бути виражена іноді всього в трьох-чотирьох словах. Вік багатьох таких народних афоризмів такий великий, що іноді сучасній людині важко зрозуміти їх, оскільки в них використовуються давно вийшли з ужитку слова та ідіоми, або фрази, які сьогодні набули нового змісту.
Як зрозуміти прислів`я
Деякі прислів`я можуть мати спотворений сенс тільки тому, що при переказі деякі слова були зрозумілі неправильно. Це, наприклад, відноситься до такої відомому прислів`ї «Потрапив, як курей в ощип». Деякі відтворюють її, помилково замінюючи «в ощип» на «у щі», тому зміст фрази спотворюється. Якщо в першому випадку передбачається, що людина потрапила в якусь халепу і неприємність, то в другому - що він просто помилився, потрапив туди, де йому перебувати не слід.
2


Приклад того, як було втрачено первісний зміст слова, можна розглянути на прикладі прислів`я «Кричить на всю Іванівську». Сучасна людина може подумати, що мова йде про Іванівській області. Насправді в прислів`ї згадується Івановська площа, на якій в стародавній Москві глашатаї зачитували царські укази, вигукуючи їх зібралася з цієї нагоди натовпі.
3
Не дуже зрозумілий нашим сучасникам і прислів`я «Бити байдики» - хто такі байдики і чому їх б`ють, за що вони завинили? Ця фраза має значення - байдикувати або займатися легкою працею. Байдики - товсті тріски, з яких потім вирізали ложки або іграшки, їх відколювали від полін. Займалися цим взимку, коли урожай був зібраний, а посівна ще не починалася, коли особливих справ в господарстві не було. Це було, свого роду, розвага, легка робота.



4
Для того щоб зрозуміти сенс деяких прислів`їв, треба знати технологію виготовлення будь-якого предмета. Наприклад, фраза «Сало було, стало мило», що говорить про радикальну зміну чого-небудь, буде більш зрозуміло тому, хто знає, що натуральне мило варять з використанням сала.
5
На допомогу тому, хто хоче дізнатися початковий сенс народних прислів`їв може прийти книга відомого філолога Н.І.Шейко «Прислів`я і приказки російського народу: Значення прислів`їв і поговорок- Прислів`я та приказки військових років і радянського періоду-Приказки, загадки, примовки», в ній розкривається значення багатьох крилатих фраз, і наводяться приклади прислів`їв, які були створені відносно недавно - в минулому столітті.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!


Оцініть, будь ласка статтю
Всього голосів: 140
Увага, тільки СЬОГОДНІ!