Комедія зробила колосальний вплив на сучасників автора, а цитати з неї через два століття раніше в ходу. Найвідоміші з них наскільки міцно увійшли в ужиток завдяки своїй ємності і злободенності, що багатьма сприймаються як народні.


«Не хочу вчитися - хочу одружитися» - напевно, сама знаменита фраза з комедії, яка частенько використовується для опису недбайливих молодих людей, які прагнуть до задоволень, замість того щоб вчитися і працювати.


«А там і одружишся» - про вигідний шлюб як про відмінний спосіб влаштуватися в житті: уклавши такий шлюбний союз вже не треба хвилюватися за своє майбутнє.


«Візник знає, куди везти» - вираз описує самовдоволеного невігласа, який вважає, що самостійно напружуватися не варто: для цього є «спеціально навчені люди». Тут же доречно згадати й інший афоризм: «Дав мені Бог ученічка, боярського синка» - скільки його не вчи, все без толку.


«Готівкові гроші - не готівку гідності», «Золотий дурень - все бовдур», «Без знатних справ знатне стан ніщо» - сенс фраз в тому, що багатство не допомагає людині «автоматично» стати хорошим.


«Справи не роби, від діла не бігай» - дуже актуальне афоризм про формальне ставлення до роботи, яку «роблять», але тільки на публіку, не прагнучи отримати потрібний результат.


«На своє щастя гріх нарікати», «Навчання - дурниця», «У великому світі водяться премелкіе душі» - все це цитати зі знаменитої комедії «Недоросль».


Деякі цитати з п`єси Дениса Фонвізіна вживається рідше, але від цього не стають менш точними і гострими: «Краще вести життя у себе вдома, ніж в чужій передній», «Я не був в числі перших і не хотів бути в числі останніх», « ... і чеснота також своїх заздрісників має »,« пригнічувати рабством собі подібних беззаконно ».


Свого роду афоризмом, ілюстрацією до абсурдних висновків у відсутності знань можна назвати знамените думку Митрофанушки про те, що слово «двері» є ім`ям прикметником, оскільки «вона не навішати і прикладена до свого місця».


Особливість п`єси полягає в широкому використанні автором фольклору, а також відомих афоризмів, які можуть сприйматися як народні. Ці вирази в свідомості багатьох поколінь читачів міцно пов`язані з текстом «Наталка Полтавка», хоча Денис Фонвізін не є їх автором: «Вік живи, вік учись», «Собака гавкає - вітер носить», «повинність голову меч НЕ січе», «Всяка вина винна »,« Судженого конем не об`їдеш »,« Поминай як звали »,« Сон в руку »,« Кінці в воду »,« Веселим пирком, та за весілля ».