Поява прислів`я «собака гавкає, а караван іде»


У російській мові є безліч приказок і прислів`їв про собак, причому найбільш поширені ті, що вказують на два якості цього домашньої тварини. По-перше, вони вірні і віддані хазяїнові, а по-друге, часто вони гавкають без потреби. Одна з приказок звучить «собака гавкає - вітер носить», і швидше за все саме вона з`єдналася з східними висловами про каравані.

У країнах Азії караван символізує порядок, стабільність, вічний рух. Не варто думати, що на території Русі не знали, що таке караван. Цікаво, що на гербі Челябінська зображений верблюд, а адже він ніколи не був твариною, споконвічно живуть на Уралі. Просто саме через ці землі проходив колись Великий шовковий шлях.

Є ще одна цікава приказка: «Коли караван поверне назад, кульгавий верблюд виявиться першим». Сенс її такий: все залежить від того, з якого боку подивитися на ситуацію.

Значення прислів`я «собаки гавкають, а караван іде»


Як і багато народних вислови, ця приказка має кілька смислових значень. Важливою, до речі, є розстановка знаків пунктуації в цій фразі: варто замінити кому на тире, і вираз знаходить дещо інший підтекст. По-перше, ця фраза про караван використовується для того, щоб підкреслити значимість одних процесів і другорядність інших. Адже скільки б собака ні заливалася, караван продовжить шлях до наміченої мети, тобто на масштабні великі завдання дрібна «метушня» не спроможна надати будь-які дії. Тут можна згадати Моську і слона з байки Івана Андрійовича Крилова. Крім того, ця приказка підкреслює, що необхідно йти до своєї мети, незважаючи на думки інших, важливо просто виконувати свою роботу, хто б що не говорив.
Схоже значення має французьке прислів`я «леву все одно, що думають про нього вівці».

І, нарешті, ще одне значення приказки «собаки гавкають - караван іде» має менш негативне забарвлення. Оскільки торгівля в колишні часи була ризикованою справою, в супровід каравану відбиралися особливо великі і грізно гарчали собаки. Видавані ними звуки, поширювалися навколо і відлякували диких тварин і недобрих людей, адже по гучності можна було судити про те, наскільки велика група торговців, а відповідно і охорона. Тобто, до тих пір, поки собаки гавкають, караван може спокійно йти.