Смерть близьких родичів, смерть чоловіка або смерть дитини - будь-яка з цих подій підірве ваше психічне і фізичне здоров`я. Ви повинні впоратися з цим горем, пережити його.

Психологи виділяють кілька етапів скорботи за померлим. Як правило, дані етапи чергуються. Відомо, що розуміння того, що твориться з вами і є першим і найголовнішим кроком до душевного зцілення.

Етап 1.

Це не правда, він не міг піти з життя.

Даний етап називається запереченням. Ви не вірите в те, що відбувається. Вам здається, що все це сниться, адже це так не схоже на правду. На цьому етапі людина може не діяти або ж навпаки активно готуватися до похорону. І те й інше говорить про те, що людина не усвідомлює, що все, що відбувається - реально. Втішати такої людини немає сенсу, його потрібно просто підтримувати і розмовляти, як можна більше розмовляти. Звертайтеся до людини як можна частіше по імені - це дуже важливо. Цей етап майже ніколи не затягується і найближчим часом людина прийде в себе.

Етап 2.

Я в усьому винен. Якби я вчинив би правильно, то цього можна було уникнути.

У пам`яті людини виникають моменти, як вони з померлим лаялися, які необережні слова на його адресу були кинуті. Згадуючи все це, він починає картати себе. Пиляти себе - це вкрай неправильно, це потрібно усвідомити. Подумки попросіть у померлого вибачення, згодом вас відпустить.

Етап 3.

Мені не для чого більше жити, адже світ без рідної людини так одноманітний і сер.

Депресія і туга, як правило, переживає після похорону. Якщо ви будете тримати в собі емоції і переживання, то ви поринете в сірість. Обов`язково потрібно поплакатися кому-небудь, розповісти про свої переживання. Багато хто вважає, що це прояв слабкості, і саме тому не відкриваються людям. Через це і випливають депресії.

Етап 4.

Я зможу це пережити.

Даний етап може тривати кілька років. Цей час потрібний для того, щоб звикнути до нелегкої думкою. Під час цього етапу потрібно брати себе в руки і починати жити далі. 

Етап 5.

Нове життя.

Проходячи через цю біль і страждання, людина буквально відроджується сам. У цей час може відбуватися переоцінка цінностей, постановка нових цілей. Як правило, світ перевертається. Дуже багато людей під час цього етапу знаходять дорогу до Бога. 

Пережити втрату рідної людини складно, але це необхідно. Саме так ви зможете відкрити новий етап у своєму житті. Головне, не здаватися незважаючи ні на що, а просто жити далі.