феноменологія

Французький філософ Едмунд Гуссерль на початку 20 століття створює феноменологію, дисципліну, спрямовану на вивчення природи і властивостей свідомості. Феноменологія означає «вчення про феномени», тобто явища, даних людині в чуттєвому спогляданні. Феноменологія спрямована на беспредпосилочності опис досвіду пізнає свідомості, існуючого в світі феноменів, і виділення його сутнісних характеристик.

Відмовляючись від побудови дедуктивних систем і критикуючи натуралізм і психологізм в освоєнні свідомості, феноменологія робить акцент на звернення до первинного досвіду пізнає свідомості.

Таким чином, базовими методами феноменології стають безпосереднє споглядання і феноменологічна редукція, які пов`язані зі звільненням свідомості від натуралістичної установки.

Феноменологічна наука допомагає осягнути суть речей, а не факти. Так, феноменолога не цікавить та чи інша моральна норма, його цікавить, чому вона - норма.

интенциональность

Здійснюючи редукцію, феноменологія приходить до центральниму властивості свідомості - інтенціональності. Интенциональность - це властивість спрямованості свідомості на який-небудь предмет. Людська свідомість завжди направлено на щось, тобто воно интенционально.

Інтенціональний аналіз передбачає розкриття актуальних, в яких предмети конструюються як смислові єдності. Гуссерль приходить до висновку, що саме існування предмета залежить від його значущості для свідомості. Таким чином, феноменологія ставить перед собою завдання систематичного вивчення типів інтенціональних переживань, а також редукції їх структур до первинних інтенція.

принципи феноменології

Суть феноменологічної установки полягає в тому, що «я» досягає останньої мислимій для досвіду точки зору. Тут «я» стає незацікавленим спостерігачем самого себе, своєї природно-мирської частини трансцендентального «Я». Іншими словами, феноменологія приходить до поняття «чистого свідомості».

Отже, основні положення феноменології можна сформулювати наступним чином:

- чиста свідомість, вільний від психофізичних переживань, є трансцендентальна область, в якій конституюється предметність світу-
- всякий предмет існує для чистої свідомості як констітуіруемого їм феномен-
- всі переживання чистого свідомості мають рефлексивної составляющей-
- чиста свідомість прозоро, зрозуміло і очевидно для власної рефлексії.