Структура самосвідомості: образ Я самооцінка

Існує кілька поглядів на природу самосвідомості, тому визначення можуть відрізнятися. У загальному вигляді, самосвідомість - складна структура психіки. Вона дозволяє людині усвідомлювати і оцінювати свої дії, думки, почуття, ідеали, мотиви. Завдяки їй людина відчуває себе окремою реальністю, яку можна пізнавати як і зовнішній світ. Формування самосвідомості активно протікає в підлітковому віці.

Компоненти самосвідомості відрізняються мінливістю, протягом життя вони можуть коригуватися. Самосвідомість складається з уявлень про самого себе, емоційної оцінки цих уявлень і поведінкових реакцій. Поведінка викликається першими двома компонентами.

Подання про самого себе здаються людині істинними, незалежно від наявності об`єктивних доказів. Щоб описати себе, люди зазвичай користуються рядом прикметників, саме через цей спосіб можна дізнатися про самовосприятии конкретної людини. Цей список в різні періоди життя містить різні характеристики. Питання щодо істинності таких даних про самого себе залишається відкритим. Якісь уявлення сформувалися людиною самостійно, на інші з них вплинули зауваження і оцінки інших.

Емоційна складова самосвідомості представлена самооцінкою. Простими словами, це ставлення до себе. Також це судження про власну цінність. Самооцінка показує ступінь самоповаги і позитивного ставлення до себе. Самооцінка створюється за участю сторонніх оцінок, після порівняння себе з іншими, порівняння свого ідеалу з реальністю і аналізу результатів своїх дій. Неадекватна самооцінка перешкоджає самопізнання і позначається на поведінці.

Поведінковий аспект і що на нього впливає

Поведінкова складова викликається попередніми двома. Вони складаються з потужно вкорінених установок, спрямованих на самого себе. Розрізняють декілька типів таких установок. Реальне Я - сприйняття себе в даний час. Дзеркальне Я - так, на думку людини, він виглядає з боку. Це як своєрідна зворотний зв`язок, відгук на людину в зовнішньому світі. Існування дзеркального Я дозволяє вносити корекції в реальне.

Ідеальне Я - якою людина хотіла б бути. Це можуть бути якості або ролі. Чим більше розходження між реальним і ідеальним Я, тим сильніше внутрішній конфлікт. Я в майбутньому - модель Я, яка створюється людиною як прогноз щодо себе. В майбутнє Я входять ті компоненти, які розцінюються як реально досяжні.