Інтелект та емоції - основа я-концепції

Варто сказати, що серед світових психологів немає єдності в розумінні я-концепції. Це відбувається від того, що суть питання має надто загальний характер. Уявлення про я-концепції формувалися в середині 20 століття. Її структура традиційно включає три елементи: когнітивний, емоційно-оцінний і поведінковий компоненти. Перший полягає в ставленні людини до себе, другий націлений на його переживання з цього приводу. Відповідно до цього поведінковий компонент я-концепції визначає поведінку людини, або індивіда, щодо уявлень про себе. Таким чином, я-концепція відіграє потрійну роль.

Наприклад, Роджерс вважав, що когнітивний компонент складається не тільки з ставлення людини до себе, але і з його уявлень про самого себе. Таким чином, він виділяв ідеальне і реальне когнітивне.

Безумовно, ядром я-концепції вчені визнавали емоційно-оцінний компонент. Адже це якраз і є самооцінка і рівень домагань. Помилково думати, що самооцінка людини впливає тільки на його ставлення до самого себе. Від цього особистісного критерію залежить, як індивід стане будувати взаємини з іншими членами суспільства.

До самооцінці особистості примикає рівень її домагань. Завищений рівень домагань, коли людина ставить перед собою дійсно нездійсненні завдання, говорить про завищену самооцінку, і навпаки. Таким чином, я-концепція визначає, на що здатна людина, що він зробити в стані, а що ні.

Ще одним важливим структурним елементом я-концепції є самоповага. Не всі психологи приділяють йому достатньо уваги, проте від самоповаги безпосередньо залежить рівень комфортності особистості.

Особливу увагу самосвідомості

Цікаво, що уявлення людини про себе є далеко не завжди об`єктивними, хоча індивіду може здаватися, що його висновки незаперечні і засновані на міцній доказовій базі. Це далеко не так.

Не варто плутати я-концепцію і самосвідомість. Я-концепція - щось описову, умоглядне, тоді як самосвідомість більш реальне поняття. При цьому вони залишаються тісно пов`язаними один з одним. Самооцінка - то, що залишається після відпрацювання я-концепції. Цікаво, що я-концепція як система являє собою постійно розвивається явище. Вона «дорослішає» разом з людиною, часто до кінця життя від первісної я-концепції майже нічого не залишається.