Римський варіант


Перша версія походження імені Тетяна - це видозмінене чоловіче ім`я Татій, яке носив цар Тит Тацій, який захопив Капітолійський пагорб. Ніякого перекладу у цього імені немає, а початок поширення чоловічої і жіночої версії цього імені можна пов`язати з бажанням людей наслідувати можновладцям. Втім, сам факт існування царя Тита Татия ставиться під сумнів істориками: деякі дослідники схильні вважати його і його подвиги легендою.

Церковна традиція пов`язує це ім`я з іншої легендарної римлянки: святий Тетяною (Свята Тетяна), яка через століття з волі випадку стала покровителькою студентів. Ця почесна і благочестива дівчина зробила багато добрих справ і завдяки своїй вірі утихомирила голодного лева. Шанується як мучениця і в православ`ї, і в католицизмі.

Грецька версія


Є і більш приземлена версія походження цього імені, згідно з якою воно не пов`язане з великими історичними постатями, а утворено від давньогрецького дієслова «Тату». Це слово можна перекласти як «визначати», «призначати». А значить, Тетяна - повелителька, організатор, засновниця або трохи інакше - призначена, поставлена.

слов`янські мотиви


В ім`я Тетяна сожно вгледіти з латинським коренем «тато», який перейшов в старослов`янську мову в значенні «батько», «тато». У цьому випадку ім`я вийде перевести як татова, батьківська. Тут не зайве зауважити, що Тетяну Римську до християнства долучив саме її батько.

Іноді це прекрасне ім`я зводять до іншого старослов`янського слова: «тать». Воно означає злодій, викрадач, шахрай. Але таке трактування зовсім невірна. Праслов`янська корінь у імені та слова швидше за все один, проте своє значення «тать» отримало набагато пізніше, ніж дівчаток почали називати Татіану. В Церковному календарі (святцях) це ім`я закріплено в пам`ять про святу мученицю і не має нічого спільного з «поганим словом». Крім того, в Росії це ім`я спочатку було широко поширене не в народі, а в середовищі освічених, знатних людей, дворян.