Розглядати значення імені можна як з мирської, так і з церковної точки зору. Який з цих аспектів важливіше, кожен вирішує сам.

мирське значення

Будь-яке ім`я власне до того, як стати таким, було загальним і мало лексичним значенням. Не бракує в книгах і сайтах, де можна дізнатися, що Ксенія означає «мандрівниця, гостя», Олексій - «захисник», а Георгій та похідні від нього, Юрій і Єгор, «землероб». Іноді орієнтуються на таке значення.

Звичайно, батьки можуть назвати Надією дочка, на яку покладають великі надії, а сина - Іваном, якщо його народження для них - «Божа благодать». Але значення деяких імен далеко не так романтично: ім`я Яків (Яків) перекладається з давньоєврейської мови як «п`ята», а Ігнатій - «ненароджена» по-латині. З іншого боку, існують імена з прекрасним значенням, але давати їх дітям не рекомендується через неблагозвучність, наприклад, Павсікакія - «зупиняє зло».

Щоб стати ім`ям, слово має втратити своє лексичне значення, інакше дуже абсурдно звучали б такі фрази: «На Надію можна сподіватися» або «Любов його не любить». А якщо лексичне значення втрачено, ставити його на перше місце не варто.

Інший аспект мирського значення імені - його можливе сприйняття оточуючими, і на це орієнтуватися можна і потрібно. Через химерного, некрасивого імені у дитини можуть виникнути проблеми у взаєминах з однолітками. Не слід забувати і про історичні або літературних асоціаціях, якими обростають імена, особливо рідкісні: ім`я Адольф асоціюється з Гітлером, Тит - з ледарем з народної примовки, а Федора - з нечупарою з казки К. Чуковського.

Предметом таких асоціацій може бути не тільки ім`я як таке, але і поєднання його з по батькові та прізвищем. Якщо дівчинка носить прізвище Ковалевська, не варто називати її Софією: це може стати предметом насмішок з боку однокласників і навіть вчителів, якщо їй буде важко даватися математика. Неоднозначні асоціації можуть викликати у сучасних росіян такі поєднання як Володимир Ілліч, Микита Сергійович, Борис Миколайович.

церковне значення

Церковне значення імені - зв`язок зі святим, який його носив. Християнин повинен не тільки святкувати іменини в день пам`яті цього святого, а й щодня молитися йому, знати його житіє - коли він жив, який подвиг здійснив в ім`я Бога.

Забобони проникають навіть в Церква, і деякі з них стосуються вибору імен. Наприклад, існує повір`я: якщо дати людині ім`я святого-мученика, він все життя буде мучитися. Якщо встати на таку позицію, краще взагалі ніякого імені не давати, адже у всіх святих життя було нелегким.

Подібні забобони не повинні впливати на християн. Зв`язок з небесним покровителем має бути іншою - святий стає для людини моральним орієнтиром. Це не означає, що жінка на ім`я Кіра повинна піти від світу, як преподобна Кіра Берійская, а чоловік, названий на честь св. Дмитра Солунського, обов`язково стане військовим. Хочеться сподіватися, що нікому з сучасних християн, названих на честь мучеників, не доведеться страждати і гинути за віру. Але ставити духовні цінності вище мирських, бути мужнім, зберігати відданість християнській вірі при будь-яких обставинах, як це робили святі, можна і потрібно. Такою має бути орієнтація на церковне значення імені.