У стародавній Русі були канонічні чи неканонічні імена. До християнства східні слов`яни, а це предки росіян, білорусів та українців, використовували тільки особисті імена. Після прийняття Руссю християнства кожен слов`янин отримував ще й хрестильне ім`я. Але існували на Русі і так звані імена-прізвиська, які часом замінювали справжнє ім`я. Після хрещення Русі ці імена, як і язичницькі, були повністю витіснені і замінені звичайними християнськими іменами, якими ми досі називаємо своїх дітей.

Які імена були в дохристиянську епоху?

За часів так званого язичництва імена давалися з прихованим змістом. Наприклад, ім`я Баженов означало бажане дитя. Були ще імена Бажай і Бажан, які походять від цього ж імені. Дівчинку називали Бажена. Безсонов - тобто недремне і бадьорий. До речі, від цих імен відбулися і відповідні прізвища - Баженов, Бессонов. Белослав - значить, біла людина, що славить Бога. Була ще й Белослава, а скорочена її ім`я - Біляна. Таке ім`я, як Беремір означає піклується про світ, який зберігає його. Берислав - бере славу, той, хто піклується про славу і її здобуває в нелегкому бою.

Були у слов`ян і імена негативні. Наприклад, Блуд - розпусний і недолугий, що іноді дійсно збігалося з реальністю. Наприклад, одним з воєвод Ярополка Святославича був Блуд Івещей, який зрадив свого князя. А ще були такі імена, як Богоміл або Божедар, Боголюб. Ці імена говорять самі за себе. Були також такі імена, як Борщ, Боян. Вадим - означає сперечальник або раздорнік, це ім`я дійшло до нас з тих часів в первозданному вигляді, як і ім`я Віра, Володимир або Всеволод. Більшість імен зараз не використовуються, їх можна знайти тільки в спеціальних довідниках або в Інтернеті, але їх варто вивчити, хоча б для того, щоб знати, що вони означають і звідки пішла більшість сьогоднішніх прізвищ.

Імена після прийняття християнства

Після хрещення Русі, багато людей отримали інші імена. Наприклад, княгиня Ольга в хрещенні стала Оленою. В церкви складався ономастикон - це набір імен, які даються людині при хрещенні. Ці імена використовуються і понині. Володимир - тобто володіє світом. Іван, Федір, Петро, Олексій, Павло, Філіп, Марк. Багато імен прийшли з Греції, деякі з давнього Риму, Сирії та Єгипту. Там християнство зародилося раніше, і там сформувався цілий сонм святих, на честь яких і давалися ті чи інші імена.

Але були й такі імена, які на Русі не прижилися. Це Остромир, Воята, Дорога і інші. На думку вчених, саме ім`я і стає основою у вашій долі. Як дитини назвеш, так його життя і складеться. Тому краще не оригінальничати, а дати людині таке ім`я, яке буде любимо не тільки їм самим, а й іншими людьми.