Походження назви і ареал проживання чорної синиці

Синиця-московка через чорну шапочки на голові і білих щік схожа на велику синицю, але істотно відрізняється від неї меншими розмірами. Крім того, московка володіє більш щільним статурою, а в забарвленні пір`я грудей і боків немає яскраво-жовтого відтінку.

Багато вчених вважають, що характерна шапочка з чорного пір`я стала підставою для початкового російського назви цього птаха - «масковка», з наголосом на першому складі. Пізніше вимова слова змінилося, і наголос змістилося на другий склад, придбавши «столичне» звучання. Однак ніякого відношення до Москви чорна синиця не має, хоча виходячи з нової назви «московка» можна подумати, ніби цей птах переважно мешкає в столиці Росії. Навпаки, синиця-московка уникає близького сусідства з людським житлом.

За зовнішнім виглядом, особливостями поведінки і співу синиця-московка схожа на велику синицю і лазоревка.

Цей птах зустрічається в лісових регіонах на всьому протязі Євразії від Британських островів до Японії. Її також можна зустріти на північному заході Африки. Північна межа ареалу розповсюдження синиці-московки проходить по 67-ій паралелі північної широти в Скандинавії, а в Сибіру відходить на південь до 62-паралелі. На півдні місця проживання цієї птиці обмежуються степовими і пустельними регіонами.

Московка мешкає переважно в хвойних лісах, рідше зустрічається в змішаних лісах. Вона віддає перевагу спокійним, віддалені від людських поселень і автомобільних доріг місця: густі лісові масиви, лісисті схили гір.

Опис синиці-московки

Московка є дрібну пташку щільного і округлого статури з коротким хвостом. Довжина її тіла становить приблизно 10-11,5 см, а вага дорівнює 7,2-12 м Пір`я на голові і потилиці чорні, а на щоках - брудно-білі. У верхній частині грудей розташована манишка у вигляді чорної плями. Пір`я на голові синиці-московки можуть бути витягнуті у вигляді чубчика, ця особливість яскравіше виражена у південних підвидів.

Синиця-московка є осілим видом. Лише сувора і голодна зима може змусити цих птахів шукати корм за межами місць постійного проживання.

Спина у чорній синиці блакитно-сіра з коричневим відтінком. Бока і живіт брудно-білі, а хвіст і крила буро-сірі. На крилах присутні дві світлі смужки. Характерними особливостями цього виду є чорна маска на голові, яка цього птаха дала російська назва, і невелике світла пляма на потилиці. Залежно від вираженості чубчика і особливостей забарвлення розрізняють більше 20 підвидів синиці-московки.