справжнє

У теперішнього часу в російській мові існує кілька функцій. Перша - визначати постійні властивості предмета або особи. Наприклад, «Вода закипає при температурі 100 градусів». По-друге, нині служить для вираження потенційних можливостей. Наприклад, «Гепард розвиває швидкість більше ста кілометрів на годину». По-третє, фіксує дію в момент його вчинення. На питання: «Що ти зараз робиш?», Можна відповісти: «Читаю книжку», «Мою посуд» і т.д. Четверта функціональна особливість теперішнього часу - номінація дії повторюваного з разу в раз, постійно, періодично, іноді і т.д. Як приклад, «Я ходжу в школу», «Тітонька дивиться серіал», «Вони зустрічаються з друзями по суботах». Є ще одне транспозіціонное властивість дієслова в теперішньому часі - передача думки, спрямованої в майбутнє, формами сьогодення. Це час називається даний в майбутньому. Наприклад, дієслово «їжу» в контексті: «У четвер я їду в Париж».

майбутнє

Майбутній час в російській мові виражає дію, яке здійсниться після моменту мовлення. За способом формоутворення воно ділиться на просте і складне. Просте час утворюється за допомогою афіксів (суфіксів і закінчень) відповідно до свого словозмінна класу. Наприклад, «прочитаю», «переведу», «поїду». Складний час використовує додатково дієслово «бути» для утворення форми. При відмінюванні дієслова в майбутньому часі змінюється лише форма додаткового дієслова - «я буду мріяти», «ти будеш мріяти», «він / вона буде мріяти», «ми будемо мріяти», «ви будете мріяти» і «вони будуть мріяти».

Майбутній час може мати різноманітні значення і завдання. У прислів`ях і приказках воно використовується дуже часто. Наприклад, «Як відгукнеться, так і відгукнеться». Майбутнє просте може функціонувати в сьогоденні: «Ніяк не збагну, що з ним не так», «Ніяк ключів не знайду». З тим же успіхом майбутнє присутній і в плані минулого часу: «Бувало, сяде, візьме баян в руки і затягне сумну пісню».

минуле

Минуле часом не піддається таким тимчасовим транспозиція. Воно виражає дію, що передувала моменту мовлення. Формоутворення залежить від того, чи є дієслово досконалим або недосконалим. Недосконале минуле висловлює дію як факт: «ходив», «дрімав», «боровся».

Досконалий, по-перше, констатує завершеність процесу: «сходив», «задрімав». По-друге, визначає порядок скоєних дій: «Спочатку я прокинувся, вмився, одягнувся і пішов на роботу». Третя функція вчиненого минулого закріплює результат минулого дії в сьогоденні: «Я подивився цей фільм і тепер можу про нього розповісти». Багаторазовість і повторюваність властива і досконалого, і недосконалому пройшов.