Загадки - складені в певній формі питання, які передбачають отримання відповіді-відгадки. При навчанні дитини новим поняттям їх можуть використовувати для перевірки кмітливості, розвитку спостережливості, закріплення матеріалу.

Що таке загадка

Загадки як народна творчість з`явилися на світлі давним-давно. Вони досить широко використовуються як засіб розваги або виховання і являють собою цікаві питання про явища або предметах, які слід уважно розглянути і знайти відповідь, то є відгадку.

Загадка - прекрасна вправа для розвитку логіки, з виконанням якого дитини можна навчити абстрагувати, тобто брати до уваги лише певні сторони предмета, або синтезувати - знаходити предмет за кількома ознаками, що перераховані в завданні.

Як навчити дитину розгадування загадок

Більшості дітей подобається шукати і знаходити відповіді на загадки.

Це непогана перевірка знань і чудова розвага, сам процес приносить задоволення не менше, ніж результат.

Пошуки відповіді і пояснення виведення, який привів до розгадки, зажадають від дитини вміння міркувати - вирішувати поставлену задачу потрібно творчо, висловити свої думки треба буде в досить переконливій формі. Набагато легше і точніше діти відгадують загадки в тому випадку, якщо прищепити їм навички логічного судження. Тепер відгадка буде заснована не так на випадковому збігу, а на аналізі запропонованого матеріалу.

Щоб дати на питання правильний докладну відповідь, дитині треба навчитися виділяти названі в загадці ознаки. Загадки, призначені для дітей, побудовані зазвичай таким чином, щоб дитина могла при пошуках відповіді рухатися поетапно. Не слід підказувати відповідь - швидкі підказки позбавляють можливості подумати самостійно.

Звикнувши до готових відповідей, поступово дитина може взагалі втратити інтерес до загадок.

Не обов`язково відразу ж намагатися знайти відповідь - при вирішенні краще спробувати переходити від загальних ознак до приватних.

Приклад. Прочитавши загадку, для початку подумати, що повинно вийти як відповідь - предмет або явище?

Весь я зроблений з заліза,
У мене ні ніг, ні рук.
Я по капелюх в дошку влізу,
А по мені все тук та тук.

Зрозуміло, що мова про предмет неживий, адже він зроблений з заліза. «Тук-тук» - може навести на думку про молоток. Далі думки йдуть приблизно в такому напрямку: який неживий предмет може «носити» капелюх? І ось як би сам по собі приходить відповідь «залізний цвях», оскільки «капелюх» допомагає згадати «капелюшок».

Складність загадки для отгадчику завжди буде залежати від того, наскільки йому знаком об`єкт, про який йде мова, і повідомлені про нього дані. Це справедливо для всіх, будь то чоловік або жінка, дівчина чи дитина.