За допомогою плаценти здійснюється газообмін між організмом дитини і мами. Кисень направляється до плоду, а від нього вуглекислий газ надходить назад в материнський кровотік. Аналогічно відбувається і з іншими необхідними дитині речовинами - він їх отримує від організму матері, а відходи життєдіяльності повертаються через плаценту назад.

Також плацента здійснює бар`єрну функцію - не пропускаючи, токсини, антитіла і ліки від мами, крім цього вона виробляє гормони, необхідні для нормального протікання вагітності, і таким чином захищає імунну систему дитини.

здоров`я плаценти

Найважливішим критерієм здорової плаценти є її товщина. Занадто товста або зовсім тонка плацента свідчать про будь-яких патологіях в ході вагітності. Саме тому лікар, провідний вагітність жінки тримає стан її плаценти під особливим контролем.

Ступінь зрілості є одним з параметрів, за якими відбувається оцінка здоров`я плаценти. Нульова ступінь зрілості плаценти характерна до 27 тижня вагітності. Після цього терміну вона може мати перший ступінь. Наступна - друга ступінь, характерна терміну від 32 до 34 тижнів, а потім настає третя ступінь зрілості плаценти. Чим ближче підходить термін пологів, тим більше відбувається старіння плаценти і на ній можуть з`явитися ділянки відкладення солей.

Місце прикріплення плаценти до матки також є параметром оцінки її здоров`я. Нормальним вважається місце локалізації плаценти на задній стінці матки.

Товщина плаценти є третім показником, що впливає на оцінку її здоров`я. Визначається цей параметр тільки при проведенні ультразвукового дослідження, з метою визначення товщини плаценти. УЗД проводять після 20 тижня строку вагітності, виявляють ділянку плаценти найбільшого розміру і виробляють завмер його товщини.

Наслідки відхилень товщини плаценти

Плацента може бути дуже тонкою, тоді жінці ставлять діагноз - гіпоплазія плаценти. На плід буде надаватися негативний вплив, якщо тільки витончення плаценти досягне критичних значень. А в разі невеликих відхилень лікар призначає жінці підтримуючу терапію або лікування. Спостерігатися потоншення плаценти може через генетичної схильності, хвороб майбутньої мами або впливу несприятливих факторів.

На плід гіршого впливає потовщення плаценти. При цьому її структура набуває дольчатий характер і на поверхні відбувається утворення кальцификатов. Сама плацента при цьому втрачає здатність передачі речовин між матір`ю і дитиною.

Причинами потовщення плаценти може бути резус-конфлікт, гестоз, анемія, інфекційні захворювання і цукровий діабет. Це явище може бути настільки небезпечним, що наслідком буде переривання вагітності і загибель плода.

Потрібно уважно ставитися до всіх сигналів організму, тому що потовщення плаценти піддається лікуванню, але при своєчасному виявленні. Грамотна терапія здатна поліпшити обмін необхідними речовинами між мамою і дитиною, при цьому зберігаючи нормальний розвиток плода.