Про 13-м знаку заговорили деякі астрономи, астрологи підхопили - але знову ж лише деякі. Щоб розібратися, що сталося, потрібно уточнити значення таких понять, як «Зодіак», «знак Зодіаку» і «сузір`я».

Зодіак

Зодіаком називається умовно виділяється смуга, що оперізує небосхил уздовж екліптики - уявної лінії, уздовж якої Сонце переміщається по небосхилу протягом року. Ще в 7 в. до н.е. вавилонські жерці розділили цей пояс на 12 частин, які і називаються знаками Зодіаку, або зодіакальними будинками. Спочатку система мала чисто утилітарне значення - рахунок часу, лише пізніше в ній побачили щось містичне, пов`язане з прогнозом долі.

Знаки потрібно було якось позначити, і їх співвіднесли з сузір`ями, розташованими на небі в цих місцях - саме співвіднесли, а не ототожнили. Знаки Зодіаку іноді називають «зодіакальними сузір`ями», але це не так: мова йде не про сузір`я, а саме про ділянки небесної сфери. Таке розуміння зодіакальних знаків зберігається і в сучасній астрологічної традиції: з часів Вавилона вид зоряного неба змінився через прецесії земної осі, знаки вже давно не відповідають сузір`ям, в честь яких названі, але як і раніше про людину, яка народилася на початку березня, каже , що він народився під знаком Риб.

сузір`я

Термін «сузір`я» для сучасного астронома позначає не зовсім те ж саме, що для стародавнього мудреця-астролога. Спочатку сузір`ями називалися групи зірок, в яких людина бачила якісь знайомі обриси. З розвитком науки стало ясно, що об`єднання зірок в такі групи умовно, що зірки, що входять в одне сузір`я, розділені тисячами світлових років, але дана система орієнтування на зоряному небі була настільки зручна, що астрономи зберегли її.

Все ж певну незручність було: кожен рік астрономи відкривають нові зірки та інші об`єкти, які не вписуються в обриси сузір`їв, а позначати їх положення на зоряному небі треба. Тому в 1922 р Міжнародний астрономічний конгрес ухвалив вважати сузір`ями не група зірок, а ділянки небесної сфери, кордони між якими проведені по небесним меридіанах і паралелях.

У 1935 р були остаточно уточнені кордону сузір`їв в новому розумінні. І виявилося, що ділянку зоряного неба, що знаходиться в межах сузір`я Змієносця, злегка «заходить» на зодіакальний пояс. Це дало американському вченому П.Канклу завести мову про введення 13-го знака Зодіаку - Змієносця. У астрономів його пропозицію особливого ентузіазму не зустріло: сузір`я Змієносця не так зачіпало зодіакальний пояс, щоб говорити про повноцінний знаку, та й сама система Зодіаку не має великого значення в сучасній астрономії. А ось деякі астрологи поспішили заявити, що всі гороскопи досі складалися неправильно - без урахування 13-го знака, що їх необхідно переглянути.

Кому-то подібний рекламний хід допоміг залучити клієнтів - адже астролог, розмірковує про 13-м знаку, здавався «більш знаючим», ніж інші, а претензії на зв`язок з наукової астрономією надавали його словами додаткову вагу, та й книгу, в якій висловлюється якась нетрадиційна точка зору, набагато легше продати. Але в цілому система з 13 знаків так і не стала панівною в астрології.