Розбіжність підходів до визначення істини

Скептик сказав би, що істини немає, софіст запропонував би вважати істиною все те, що вигідно самій людині. Але Сократ належав до іншого напрямку, противному софістиці і далекому від скептицизму, тому не вважав істину виключно суб`єктивним поняттям. За Сократом кожна людина може мати своє уявлення про той чи інший понятті, але істина при цьому одна для всіх. Таким чином, згідно з вченням Сократа, абсолютна істина формується з ряду відносних істин.

Сократ запропонував свій метод визначення істини. Його суть полягала в пошуку протиріч в промовах співрозмовників. Для цього він вступав в діалог і сперечався, висуваючи все нові і нові гіпотези, які спростовують думку співрозмовників. Результатом цього ставала істина. На ній філософ якраз і акцентував свою увагу. На його думку, те, що народжувалося в суперечці, було істиною. На відміну від опонентів-софістів, з якими найчастіше і влаштовувалися суперечки, сократична істина була об`єктивною.

Згодом даний метод визначення істини отримав назву сократичного.

Сократ метод

Для визначення істини Сократ користувався методом діалогу, або бесіди. Діалог Сократ зазвичай починав з фрази, що пізніше отримала популярність: «Я знаю, що нічого не знаю». Особливо часто Сократ сперечався з іншим філософом-софістом Протагор. Протагор вважав, що істина - поняття суб`єктивне, що для нього, Протагора, істина в одному, а для Сократа - в іншому. Тоді Сократ став спростовувати один за іншим доводи відомого софіста, так що Протагор визнав: «Ти абсолютно правий, Сократ».

На думку сучасників, Сократ підходив до ведення діалогів з тонкою іронією і так умів переконати співрозмовників у правоті того чи іншого явища, що вони самі починали вважати його істинним, як у випадку з Протагором.

Сократ метод визначення істини в суперечці з`явився новим в античній філософії. Тепер предметом пізнання ставало саме знання. Сократовская філософія мала справу не з буттям, як у його попередників, але зі знанням про буття.

Сам автор порівнював свій метод з діями повитухи, яка допомагає народженню нової людини. Сократ так само допомагав з`явитися на світло істини. З поняттям істини Сократ тісно пов`язує поняття моральності.

Таким чином, до Сократа філософи проголошували свою істину, після - вже зобов`язані були її доводити. А це було набагато складніше, тому що вимагало фактів, а не умоглядних висновків.